Neden bu isim, Yanılsamalara İnanç?

Faith isminin çıkış noktasını bilmiyorum, fakat benim için çıkış noktası Microsoft Word’de kendi adımı, Fatih’i otomatik düzeltmeyi o kadar çok yaptı ki en sonunda “Tamam, Faith olsun!” diyip öyle yazmaya başladım. Ondan sonra ise bu ismi o kadar çok sevmeye başladım ki Whatsapp mottosu yaptım, yabancılarla tanışırken Fatih diye değil de Faith diye kendimi tanıtmaya başladım. Bütün alışma süreçleri böyledir zaten, en başta biraz garip gelir, birazcık korkutur, ondan sonra tüylerin de kalbin de o isme karşı yumuşar, hatta onunla bütünleşebilirsin bile.

Yanılsama isminin çıkış noktası da aynı aslında, üzerinde çalıştığım edebi bir eser var, Soul Trap Mechanism (Ruh Kapanı Mekanizması), kitapta mekanizmayı kuran şirketin ismi Delusions of Creation, yani Yaratım’ın Yanılsamaları. Sistemin sunduğu şey somutvari herhangi bir şey olmadığından dolayı bir yanılsama olarak addediliyor. Faith of Delusions, Delusions of Creation şirketinin Faith’i anlamında, kitaptaki olacak şeylere de mecazi bir atıf gerçi ama spoiler vermek istemiyorum.

İsimler konulur, sevilir ve kullanılır. Çoğu isim üzerinde detaylıca düşünüldükten sonra koyulmamıştır, koyulduktan sonra anlam yüklenmeye başlamıştır. Facebook, eğer The Social Network’ten anlatıldığım doğruysa, uygulamanın fonksiyonunu özetleyecek bir kalıptan almıştır ismini. Ondan sonra insanların gözünde kitlesel kullanıma açıldıktan sonra, doğal olarak, kültleşmiştir. Velhasıl kelam, isimler anlamlarıyla birlikte doğmaz, yalnızca çıkışındaki sezgi kıvılcımı hariç, anlamlandıktan sonra değer kazanır.

Peki Faith of Delusions, yani Yanılsamalara İnanç isminin benim için ettiği anlam nedir? İsimdeki iki değişkeni analiz ettikten sonra kolayca çıkarılabilecek bir sonuç değil, kişisel deneyimler ve düşünce paternleri de işin içerisine girdiğinde anlamlar karmaşıklaşır, sizlere burada bu iki kelimenin benim için ifade ettiği anlamı anlatmaya çalışacağım.

İnanç, her hangi bir şeye olan ve sorguya her ne kadar yer bıkarsa da bırakmasa da tutunulan ve bağlanılan, umut içeren düşünceler bütünüdür. Yanılsama ise olmayan bir şeyin varmış gibi tasavvur edilmesi ve ona göre hareketleri düzenleme yani sanrı, ya da bir şeyden yansıyan fakat aslında onun doğasını yansıtmayan illüzyon demektir.

Yanılsamalara inanç adı ise bana şunu ifade ediyor, herkesin inandığı bir doğru var kendince ve bunlar her ne kadar objektif doğruluğun, yaratımın kendisinin ve doğasının, yörüngesinde dönse de hiçbir zaman tam ortadan vuramaz bunu, böylece her ne kadar doğruluk payı olsa da bir yanılsama içerisinde kalır dururlar. Bunun kendisi için de geçerli olduğunu bilen ve diğer insanları da dolayısıyla böyle görmek durumunda kısılı kalmış bir insanın durumudur benimkileri, ve bu durumun daha önce de bahsettiğim gibi, her ne kadar doğruluk payı olsa da, asla hedefi 12 den vuramayacağını bilmek illüzyonu içerisinde kapana kısılmış bir insan.

Author: Faith of Delusions

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.