Hakkımda - Yusuf Bülbül

Merhaba

Adım Yusuf . Gömülü C/C++ ile yazılım geliştiriyorum. Bu alanda yaklaşık 7 yıllık tecrübem var. Şu anda AirTies Inc.’de Tecrübeli Yazılım Geliştirme Mühendisi olarak çalışıyorum. Bir geliştirme ekibinin parçası olmaktan çok mutluyum. Burada Router ve Modemlerin Sistem Mühendisleri tarafından daha kolay değerlendirilebilmelerini sağlayan test otomasyon araçları geliştiriyorum.  Bu uygulamalar genellikle C++ ile yazılmış, laboratuvar ekipmanlarına entegre olan masaüstü uygulamalardır. Şu ana kadar yaptığım en büyük çaplı proje FSO (Free Space Optic) adlı bir cihazdı. FSO cihazları temel olarak 4G ve 5G ağlarında kullanılan bir çeşit “router” dır. Bu cihaz, internet paketlerini lazer aracılığıyla aktarır. Geliştirdiğimiz cihaz, hem Linux çekirdek seviyesi (düşük seviye C) hem de Linux kullanıcı alanı seviyesi (C++) yazılımı içeriyor. Şu anda cihazın iç ve dış testleri devam etmektedir.  Detaylı bilgiyi firmanın web sayfası ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.(www.hyperiontechs.com)

Ayrıca Lifi(Light – Fidelity) tabanlı haberleşme cihazları için Mac(Medium Access Control) yazılımı geliştirdim. Bu Yazılım, IEEE tarafından yayınlanan 802.15.13 Optik Kablosuz Ağ Standardını kullanmaktadır. Slotted Aloha ve Rezervasyon Kanalı Erişim Mekanizmaları ile şebekeyi kontrol etmektedir. Bu standart yazılımın analizi ve optimizasyonu hakkında bir konferans makalesi yayınladım. Ayrıca yüksek lisans tezim de bu konu ile ilgiliydi. Yüksek lisans yaparken teknik gelişim alanımla ilgili dersler aldım.

Daha önceki şirketlerde yazılım ekipleriyle çalıştım. Bu yüzden Jira ve Scrum gibi yazılımlar kullandım. Yazılım ekibiyle uyum içinde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Bu sayede yazılım tasarım kalıpları, C++ standartları ve program yazım kuralları hakkında bilgi sahibi oldum. Aynı zamanda daha önce çalıştığım firmalardan ve lisansüstü düzeyde aldığım derslerden yazılım güvenliği konusunda bilgi sahibiyim.