Notlar

Özlem

Çünkü, çözülüyoruz. Çünkü, yaşamak; kurşun gibi ağırlaşmaya başlıyor omuzlarımızda. Soluduğumuz havanın tükenişini hissediyoruz ciğerlerimizde. Ruhumuzun feryatlarını duymaya başlıyoruz. İşte bu ömrümüzün günbatımına doğru, her şey hatta bir silah bile bir geçmişe özlem perdesine bürünüyor.


Bizler

Uzun yürüyüşlerin ve meşhur çay saatlerinin bir anlamı yok bizim gibiler için. Ne yana dönsek, kırık bir cam parçası gibi kımıldar yüreğimizdeki yalnızlık. Hayatımızdaki hiç bir ceza,yalnızlık kadar kırıcı olmamıştı. Kupkuru havada sırılsıklam ıslanmaktı yalnızlık.


Gerçeğin Ağırlığı

"Gece bir hendeğe düşercesine, Birden kucağına düştüm gerçeğin. Sanki erdim çetin bilmecesine, Hem geçmiş zamânın, hem geleceğin."


Hiç Oldum

Beşer idim şaşkın oldum. Yandım belki insan oldum. Zahir nedir ki, batın nedir ki Dile gelmez bir sır oldum. Gurbet nedir ki vuslat nedir ki Sana çıkan bir yol oldum. Ateş oldum dumanım yok Umman oldum sahilim yok Kalem nedir ki kelam nedir ki Yarım kalan bir söz oldum Vucut nedir ki adem nedir ki Varlığında bir hiç oldum.


Ağlayabilir miyim?

"Ağlayabilir miyim gönlüm müsadenle, Şöyle katıla katıla şimşekli bir gökyüzü gibi? Günaha giren tüm kirliliğim ile ağlayabilir miyim? Öylesine ama ölesiye, bu can çıkana kadar bedenden! Nefesimin nefesi kesilesiye, pembe güller mor menekşelere düşesiye, sol yanımın ateşi yükselesiye kadar. Kendi omzumda kimseciklere yük olmadan ağlayabilir miyim?"


Anlamaktan Yoruldum

Ah, kim kurtaracak beni var olmaktan?


Mesneviden

Ey sahiplerin sahibi, ey suretsiz heykeltraş. Bana ne resim çizdiğini sen bilirsin. Ben bilemem. Bazen taşım,bazen demir. Kimi zaman tüm ateşim. Aslımı ancak sen bilirsin.


Yeraltından Notlar

"İnsana en çok acı veren şey, söyledikleriyle söylemek istedikleri arasındaki uçurumdur."


Sait Faik Abasıyanık

Kendi peşimi bile bıraktım...


Ateş Oldum

Ateş oldum, Yanar oldum, Gönül verdim ya. Şarap oldum, Kadeh oldum, Yere düştüm kırıldım. Uçtum kondum, Uçmaz oldum, Kuş gönlüne sığındım, Beşik ardım gurbet oldu. Sine oldum vuruldum. Küstüm sustum, Sormaz oldum, Ağlar oldum kavruldum, Sevdiklerim eller aldı, Yad ellere savruldum.